Sin (60+альфа) sin (60-альфа) =

+5
Ответы (1)
  1. 26 июля, 17:54
    0
    1/2 * (сos (60+a-60+a) - cos (60+a+60-a)) = 1/2 (cos2a-cos120) =

    =1/2 (cos+cos60) = 1/2 (cos2a+1/2) = 1/2cos2a+1/4