помогите упростить

(sin альфа+cos альфа) ^2 + (sin альфа-cos альфа) ^2=

sin^4 альфа - cos^4 альфа + cos^2 альфа=

+2
Ответы (1)
  1. 20 мая, 01:29
    0
    Sin^4a-cos^4a+cos^2a = (sin^2a-cos^2a) (sin^2a+cos^2a) + cos^2a=sin^2a-cos^2a+cos^2a=sin^2a

    Have a nice day!