12 икс-7 * (икс+4) = 26-4 икс

+1
Ответы (2)
  1. 24 апреля, 23:37
    0
    12x - 7 (x+4) = 26 - 4x

    12x - 7x - 28 = 26 - 4x

    5x - 28 = 26 - 4x

    5x+4x = 26+28

    9x = 54

    x = 54/9

    x = 6
  2. 24 апреля, 23:54
    0
    12 Х-7 (Х+4) = 26-4 Х

    12 Х-7 Х-28=26-4 Х

    5 Х-28=26-4 Х

    5 Х+4 Х=28+26

    9 Х=54

    Х=54 : 9

    Х = 6