Как решить:

2x - 1 / 10 = 3/5

P. S. / это дробь.

+2
Ответы (2)
  1. 2 июля, 01:34
    0
    2 х=3/5+1/10

    2 х=6/10+1/10

    2 х=7/10

    х=7/10:2/1

    х=7/10*1/2

    х=7/20
  2. 2 июля, 03:33
    0
    3/5=0,6

    2x-0,1=0,6

    2x=0,7

    2x=7/10

    x=7/20