2cos^2x * (-П/2-x) + sqrt (3) * sin2x=0

+3
Ответы (1)
  1. 11 мая, 14:16
    0
    2cos²x (- (π/2+x) + √3sin2x=0

    2sin²x+2√3sinxcosx=0

    2sinx (sinx+√3cosx) = 0

    1) 2sinx=0

    sinx=0

    x=πn

    2) sinx+√3cosx=0 |·1/2

    1/2·sinx+√3/2·cosx=0

    cosπ/3·six+sinπ/3·cosx=0

    sin (π/3+x) = 0

    π/3+x=πn, n∈Z

    x=πn-π/3, n∈Z