2 х^2+7 х+9/х^3-1 + 4 х+3/х^2+х+1 - 5/х-1, при х=1,1

+1
Ответы (1)
  1. 2 марта, 05:20
    0
    (2x²+7x+9) / (x-1) (x²+x+1) + (4x+3) / (x²+x+1) = (2x²+7x+9+4x²-4x+3x-3) / (x³-1) =

    = (6x²+6x+6) / (x³-1) = 6 (x²+x+1) / (x-1) (x²+x+1) = 6 / (x-1)

    x=1,1 6 / (1,1-1) = 6/0,1=60