2^ (x+2) + 2^ (x+1) - 2^x=40

Log1/2 (2x-1) + Log1/2 (5) = log1/2 (x)

log3 (x^2) 5^4x-2>=25^x-7

+1
Ответы (1)
  1. 1 января, 03:52
    0
    2^ (x+2) + 2^ (x+1) - 2^x=40 (x+2) + (x+1) - x=40

    x+x-x=40-2-1

    x=37