3480-х=2190:3 и х+2010=3001*4

+5
Ответы (1)
  1. 17 мая, 16:57
    0
    3480-x=2190:3 3480-x=2190:3 3480-x=730 X=3480-730 X=2750 3480-2750=730 730=730 X+2010=3001*4 X+2010=3001*4 X+2010=12004 X=12004-2010 X=9994 9994+2010=12004 12004=12004