Упрастите

(x+3) (x-3) + (4-x) x-3x

+2
Ответы (2)
  1. 25 декабря, 04:50
    0
    (x+3) (x-3) + (4-x) x-3x=x²-9+4x-x²-3x=x-9
  2. 25 декабря, 05:39
    0
    (x+3) (x-3) + (4-x) x-3x=x²-3x+3x-9+4x-x²-3x=x-9; это же элементарно