Log3 (x-2) = log 3 (2 х-1) - log3 (x+2)

+1
Ответы (1)
  1. 7 ноября, 14:46
    0
    log3 (x-2) + log3 (x+2) = log3 (2x-1)

    log3 (x-2) (x+2) = log3 (2x-1)

    log3 (x^{2}-4) = log3 (2x-1)

    x^{2}-4=2x-1

    x^{2}-2x-3=0

    x=3, х=-1

    -1-посторонний корень

    Ответ: 3