Sina+cosa=0.8 sinacosa=?

+1
Ответы (1)
  1. 3 сентября, 05:06
    0
    0.64 = (sin a + cos a) ^2 = (sin^2 a + cos^2 a) + 2 sin a cos a = 1 + 2 sin a cos a

    sin a cos a = (0.64 - 1) / 2 = - 0.18