5a-3b при a=17, b=12.

+4
Ответы (2)
  1. 16 октября, 19:35
    0
    5*17-3*12 = 85 - 36 = 49
  2. 16 октября, 21:23
    0
    5*17=85

    3*12=36

    85-36=49