Log2 (2 - 5 х) = log2 (1 - 5 х) + 1

+1
Ответы (1)
  1. 1 октября, 20:04
    0
    Log2 (2 - 5 х) = log2 (1 - 5 х) + 1=log2 (2-5x) - log2 (1-5x) = 1

    log2 (2-5x) / (1-5x) = 1

    (2-5x) / (1-5x) = 2

    2 (1-5x) = 2-5x

    2-10x=2-5x

    -10x+5x=2-2

    -5x=0

    x=0