Решите уравнение:

5 целых 4/5 х = 2/5*12

+4
Ответы (2)
  1. 16 августа, 21:56
    0
    29/5 х=24/5

    х=24/5 : 29/5

    х=24/29
  2. 16 августа, 23:01
    0
    5 целых 4/5 х = 2/5*12

    29/5 х = 24/5

    х = 24/5 Х 5/29

    х = 24/29 или х = 0,83