5 (2-а) - (8-а) при а=18

+4
Ответы (2)
  1. 28 марта, 04:05
    0
    5 (2-a) - (8-a) = 10-5a-8+a=2-4a,

    2-4*18=2-72=-70.
  2. 28 марта, 04:49
    0
    5 * (2-18) - (8*18) = 224

    1) 2-18 = - 16

    2) 8*18=144

    3) 5 * (-16) = - 80

    4) - 80-144=224