96 (х-1) - (7 х-64) = 38 (2-х) + 3 (17+2 х) + 83 Решите уравнения - (10 х-18) + 19 (4+3 х) = 9-21 (х+7) + 4 (18-3 х)

+3
Ответы (1)
  1. 20 октября, 03:05
    0
    1) 96 х-96-7 х+64 = 76-38 х + 51 + 6 х + 83

    96 х - 7 х + 38 х - 6 х = 76+51+83+96-64

    121 х = 242

    х = 2

    2) - 10 х+18+76 + 57 х = 9 - 21 х - 147 + 72 - 12 х

    -10 х+57 х+21 х+12 х = 9 - 147 + 72-18 - 76

    80 х = - 160

    х = - 2