Упростите: (х+3 у) (х-3 у) - х

2

;

+1
Ответы (2)
  1. 5 марта, 18:44
    0
    (х+3 у) (х-3 у) - х^2=x^2-9y^2-x^2=-9y^2
  2. 5 марта, 21:05
    0
    (x+3y) (x-3y) - x

    x (квадрат) - 9y (квадрат) - x