Вычисли удобным способом. 1) 2*14*5. 2) 25*7*4. 3) 2*8*9*5. 4) 4*8*5*5. 5) 70*2*5. 6) 50*3*2

+4
Ответы (1)
  1. 16 марта, 23:35
    0
    2*5*14=140

    25*4*7=700

    4*5*5*8=800

    2*5*70=700

    50*2*3=300

    8*9*2*5=720