Найти x+y + (-16)

a) x=-17; y=-29

b) x=-91; y=-74

v) x=37; y=-44

+1
Ответы (2)
  1. 23 апреля, 01:53
    0
    A) x=-17; y=-29

    x+y + (-16) = - 17 + (-29) + (-16) = - 17-29-16 = - 62

    b) x=-91; y=-74

    x+y + (-16) = - 91 + (-74) + (-16) = - 91-74-16 = - 181

    v) x=37; y=-44

    x+y + (-16) = 37 + (-44) + (-16) = 37-44-16 = - 23
  2. 23 апреля, 02:26
    0
    A) (-17) + (-29) + (-16) = - 17-29-16 = - 62

    б) (-91) + (-74) + (-16) = - 91-74-16 = - 181

    в) 37 + (-44) + (-16) = 37-44-16 = - 23