1) (х+312) : 38=102

2) (239-х) * 38=3876

3) 26 * (х+427) = 15756

4) 22374: (х-125) = 1243

5) 1.8+х-2.3=3.7+4 х

6) 5.2-х+1.9=5.9-3 х

+1
Ответы (1)
  1. 11 января, 13:00
    0
    1) х+312 = 102*38 2) 239-х = 3876:38 3) х+427 = 15756:26

    х+312 = 3876 239-х = 102 х+427 = 606

    х = 3876-312 х = 239-102 х = 606-427

    х = 3564 х = 137 х = 179

    4) х-125 = 22374:1243 5) х-0,5 = 3,7+4 х 6) 7,1-х = 5,9-3 х

    х-125 = 18 х-4 х = 3,7+0,5 - х+3 х = 5,9-7,1

    х = 18+125 - 3 х = 4,2 2 х = - 1,2

    х = 143 х = - 1,4 х = - 0,6