1/50 (дробь) * (5 в 3 степени в скобках) и во 2 степени за скобками

+3
Ответы (1)
  1. 27 апреля, 05:39
    0
    Решение:

    1/50 * (5^3) ^2=1 / (2*25) * 5^ (3*2) = 1 / (2*5^2) * 5^6=1/2*5^ (-2) * 5^6=1/2*5^ (-2*+6) =

    1/2*5^4=5^4/2=625/2=312,5

    Ответ: 312,5