7z+9=4z. 3x-16=7x 2x-3=2-3x. 2x+3=3x-7.

10-3x=2x-15

+4
Ответы (1)
  1. 14 октября, 23:38
    0
    7z+9=4z.

    7z-4z=-9

    3z=-9

    z=-9/3

    z=-3

    3x-16=7x

    3x-7x=16

    -4x=16

    x=16 / (-4)

    x=-4

    2x-3=2-3x

    2x+3x=2+3

    5 х=5

    х=5/5

    х=1

    .

    2x+3=3x-7.

    2 х-3 х=-7-3

    -х=-10

    х=10

    10-3x=2x-15

    -3 х-2 х=-15-10

    -5 х=-25

    х=-25 / (-5)

    х=5