10ctg135° sin 225° cos 315°

+4
Ответы (1)
  1. 22 ноября, 17:38
    0
    10*ctg (180-135) = 10*ctg45=1

    sin 225=sin (180+45) = - sin45=-√2/2

    cos315=cos (270+45) = sin45=√2/2