Fe fe2o3 fe (oh) fe3 (so4)

+1
Ответы (2)
  1. 12 сентября, 06:11
    0
    4 Fe + 3 O2 = 2 Fe2O3

    Fe2O3 + 3 H2O = 2 Fe (OH) 3 ↓

    2 Fe (OH) 3 + 3 H2SO4 = Fe2 (SO4) 3 + 6 H2O
  2. 12 сентября, 07:47
    0
    4Fe + 3O2 = 2Fe2O3

    Fe2O3 + 6HCl = 2FeCl3 + 3H2O

    FeCl3 + 3NaOH - > Fe (OH) 3 + 3NaCl

    2Fe (OH) 3 + 3H2SO4 = Fe2 (SO4) 3 + 6H2O