Fe2O3+HCl =

CaOH+N2O5=

+5
Ответы (1)
  1. 8 октября, 19:05
    0
    Fe2O3+6HCl=3H2O+2FeCl3 и Ca (OH) 2+N2O5=Ca (NO3) 2+H2O