Cu-CuO-CuCl2-Cu (OH) 2CuO-CuSO4

+5
Ответы (1)
  1. 28 мая, 11:36
    0
    2Cu+O2=2CuO

    CuO+2HCl=CuCl2+H2O

    CuCl2+2NaOH=Cu (OH) 2+2NaCl

    Cu (OH) 2=CuO+H2O

    CuO+SO3=CuSO4