Cl2-NaCl-HCL-ZnCL-MgCL2-AgCL

+4
Ответы (1)
  1. 28 августа, 00:00
    0
    Cl2 + 2Na = 2NaCl

    2NaCl + H2SO4 (k) = Na2SO4 + 2HCl

    2HCl + Zn = ZnCl2 + H2

    ZnCl2 + Mg = MgCl2 + Zn

    MgCl2 + 2AgNO3 = Mg (NO3) 2 + 2AgCl