ZnCl-ZnOH-ZnSO4-ZnOH-ZnO

+4
Ответы (1)
  1. 22 февраля, 12:08
    0
    ZnCl2 + 2NaOH = Zn (OH) 2 + 2NaCl

    Zn (OH) 2 + H2SO4 = ZnSO4 + 2H2O

    ZnSO4 + 2NaOH = Zn (OH) 2 + Na2SO4

    Zn (OH) 2 (t) = ZnO + H2O