Zn (OH) 2 = ZnO. ZnO = Zn3PO4. ZnO = ZnCl

+4
Ответы (1)
  1. 21 апреля, 18:42
    0
    Zn (OH) 2 = ZnO + H2O

    3ZnO + 2H3Po4 = Zn3 (Po4) 2 + 3H2O

    ZnO + 2HCl = ZnCl2 + H2O