Cac2-c2h2-c2c4-c2h6-c2h5oh

+1
Ответы (1)
  1. 19 мая, 00:34
    0
    CaC2 + 2H2O = Ca (OH) 2 + C2H2

    C2H2 + H2 = C2H4

    C2H4 + H2 = C2H6

    C2H6 + Br2 = C2H5Br + HBr

    C2H5Br + NaOH = C2H5OH + NaBr