H2S + O2 = S + H2O

K + H2O = KOH + H2

Mg + HCl = MgCl2 + H2

+5
Ответы (1)
  1. 27 марта, 12:21
    0
    H2S+4O2=S+2H2O

    Mg+2HCl=MCl2+H2

    2K+2H2O=2KOH+H2