Сu (no3) 2 Cu (OH) 2 Cuso4 CuCL2

+5
Ответы (1)
  1. 6 февраля, 15:18
    0
    Cu (NO3) 2+2NaOH=Cu (OH) 2+2NaNO3

    Cu (OH) 2+H2SO4=CuSO4+2H2O

    CuSO4+BaCl2=BaSO4+CuCl2