Помогите

ZnO+N2O5

MGo+Hbr

So2+KOh

AL2O3+Hcl

Fe (Oh) 3 - t

+2
Ответы (1)
  1. 21 мая, 16:56
    0
    1. ZnO + N2O5 = Zn (NO3) 2

    2. MgO + HBr = MgBr2 + OH

    3. 2KOH + SO2 → K2SO3 + H2O

    4. Al2O3 + 6HCl (конц., гор.) = 2AlCl3 + 3H2O

    5. Fe (OH) 3 + 3HBr = FeBr3 + 3H2O.