Li3O+H2O

Mg+H2O

SO3+H2O

+1
Ответы (1)
  1. 22 марта, 04:32
    0
    Li2O + H2O = 2LiOH

    Mg + 2H2O = Mg (OH) 2 + H2

    SO3 + H2O = H2SO3