LiOH+ALI3=

H2SO4+AL (OH) 3=

H3PO4+FeCL2=

Fe (NO) 3+HCL

+1
Ответы (1)
  1. 9 мая, 06:31
    0
    AlI3 + 3 LiOH = 3 LiI + Al (OH) 3

    3H2SO4 + 2Al (OH) 3 → Al2 (SO4) 3 + 6H2O

    3 FeCl2 + 2 H3PO4 = Fe3 (PO4) 2 + 6 HCl

    Fe (NO3) 3 + 3 HCl = 3 HNO3 + FeCl 3