KOH+CaSO4

LiCO3 + MgNO3

+3
Ответы (1)
  1. 4 декабря, 17:19
    0
    2KOH + CaSO4 = Ca (OH) 2 + K2SO4

    Li2CO3 + Mg (NO3) 2 = MgCO3 + 2LiNO3