CaO-Ca (OH) 2-Ca (NO3) 2-CaCO3-CO2

+1
Ответы (1)
  1. 17 июля, 06:14
    0
    CaO + H2O = Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2 + 2HNO3 = Ca (NO3) 2 + 2H2O

    Ca (NO3) 2 + Na2CO3 = CaCO3 + 2NaNO3

    CaCO3 (t) = CaO + CO2