Fe-Fe2O3-Fe (OH) 3-FeCl3-Fe (SO4) 3

+4
Ответы (1)
  1. 22 июля, 21:16
    0
    1. 4Fe + 3O2 = 2Fe2O3

    2. Fe2O3 + 3H2O = 2Fe (OH) 3

    3. Fe (OH) 3 + AlCl3 = Al (OH) 3 + FeCl3

    4. 2FeCl3 + 3MgSO4 = 3MgCl2 + Fe2 (SO4) 3