Осуществить превращения: 1) Fe->FeCl2; 2) FeCl2->Fe (OH) 2; 3) Fe->FeCl3; 4) FeCl3->Fe2 (SO4) 3; 5) FeCl3->Fe (OH) 3; 6) Fe (OH) 3->Fe2O3; 7) Fe2O3->Fe (NO3) 3; 8) Fe2O3->FeCl3

+5
Ответы (1)
  1. 21 октября, 23:06
    0
    2FeCl3 + Fe = 3FeCl2↓

    FeCl2 + 2NaOH = Fe (OH) 2↓ + 2NaCl

    3Cl2 + 2Fe = 2FeCl3

    2FeCl3 + 3H2SO4 = Fe2 (SO4) 3 + 6HCl↑

    FeCl3 + 3NaOH → Fe (OH) 3↓ + 3NaCl

    2Fe (OH) 3 = Fe2O3 + 3H2O

    Fe2O3 + 6HNO3 = 2Fe (NO3) 3 + 3H2O

    Fe2O3 + 6HCl = 2FeCl3 + 3H2O