A) P+O2 Б) Zn+HCl B) MgO+HNO3 Г) Ba (OH) 2+HCl

+4
Ответы (1)
  1. 5 октября, 17:36
    0
    4P + 5O2 = 2P2O5

    Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2

    MgO + 2HNO3 = Mg (NO3) 2 + H2O

    Ba (OH) 2 + 2HCl = BaCl2 + 2H2O