Na=NaOh=Mg (Oh) 2=MgSo4=Mg (NO3) 2

+4
Ответы (1)
  1. 29 марта, 07:01
    0
    2Na + 2H2O = 2NaOH + H2

    2NaOH + MgCl2 = Mg (OH) 2 + 2NaCl

    Mg (OH) 2 + K2SO4 = 2KOH + MgSO4

    MgSO4 + Ba (NO3) 2 = BaSO4 + Mg (NO3) 2