Осуществите превращения:

Cu-CuCl2-X-CuO-Cu (NO3) 2-CuO

+2
Ответы (1)
  1. 21 февраля, 07:27
    0
    Cu + Cl2 = CuCl2

    CuCl2 + 2 NaOH = Cu (OH) 2 + 2 NaCl

    Cu (OH) 2 = CuO + H2O

    CuO + 2HNO3 = Cu (NO 3) 2 + H 2 O

    2Cu (NO3) 2 = 2 CuO + 4NO2 + O 2