Mg-MgO-Mg (NO3) 2-Mg (OH) 2-MgCl2

+2
Ответы (2)
  1. 25 декабря, 14:12
    0
    2Mg+O2=2MgO

    MgO+2HCl=MgCl2+H2O

    MgCl2+2KOH=Mg (OH) 2+2KCl

    Mg (OH) 2+2HNO3=Mg (NO3) 2+2H2O
  2. 25 декабря, 17:02
    0
    1) 2Mg + O2 = 2MgO

    2) MgO + N2O5 = Mg (NO3) 2

    3) Mg (NO3) 2 + 2KOH = Mg (OH) 2 + 2KNO3

    4) Mg (OH) 2 + 2 HCl = MgCl2 + 2 H2O