Mr (SO2) = 32+16*2=32+32=54

Mr H2O=

Mr HWO3=

MR BAO=

Mr AC2 (SO4) 3=

+1
Ответы (1)
  1. 17 августа, 12:29
    0
    M (H2O) = 1*2+16=18

    M (HWO3) = 1+184+16*3=233

    M (BaO) = 137+16=157

    M (Ac2 (SO4) 3=227*2+32*3+16*4*3=742