MgSO4-Mg (OH) 2-Mgo-MgCl2-Mg-C

+1
Ответы (1)
  1. 14 декабря, 01:55
    0
    1) MgSO4 + 2KOH = K2SO4 + Mg (OH) 2

    2) Mg (OH) 2 = MgO + H20

    3) MgO + 2HCl = MgCl2 + H20

    4) MgCl2 + СaC = MgC + CaCl2