Zn-zncl2-zn (no3) 2-znso4-zn (oh) 2-zno-k2zno2

+1
Ответы (1)
  1. 10 ноября, 17:51
    0
    1. Zn + Cl2 = ZnCl2

    2. ZnCl2 + 2KOH = 2KOH + Zn (OH) 2

    3. Zn (OH) 2 + H2SO4 = ZnSO4 + 2H2O

    4. ZnSO4 + 2NaOH = Na2SO4 + Zn (OH) 2

    5. Zn (OH) 2 = ZnO + H2O

    6. ZnO + 2KOH = K2ZnO2 + H2O