Cacl2-ca (oh) 2-caco3-ca (hco3) 2-caco3-cacl2

+5
Ответы (1)
  1. 6 августа, 21:50
    0
    Ca+Cl2=CaCl2

    CaCl2+2H2O=Ca (OH) 2+2HCl

    Ca (OH) 2+H2CO3=CaCO3+2H2O

    CaCO3+H2O + CO2 = (t) = Ca (HCO3) 2