Закончите уравнение реакций: а) Fe+HCl б) Al+H2So4 в) Ba+HCl г) Zn+H2So4 д) Li+HCl e) Li2O+HCl ж) CaO+H3Po4 з) MgO+HNO3 и) Fe2O3+H2SO4

+3
Ответы (2)
  1. 8 января, 03:50
    0
    Fe + 2HCl = FeCl2 + H2↑

    2Al + 3 H2SO4 = Al2 (SO4) 3 + 3H2↑

    Ba + 2HCl = BaCl2 + H2↑

    Zn + H2SO4 = BaSO4↓ + H2↑

    2Li + 2HCl = 2LiCl + H2↑

    Li2O + 2HCl = 2LiCl + H2O

    3CaO + 2H3PO4 = Ca3 (PO4) 2↓ + 3H2O

    MgO + 2HNO3 = Mg (NO3) 2 + H2O

    Fe2O3 + 3H2SO4 = Fe2 (SO4) 3 + 3H2O
  2. 8 января, 06:26
    0
    Fe + 2HCl - > FeCl2 + H2

    2Al + 3 H2SO4 - > Al2 (SO4) 3 + 3 H2

    Ba + 2HCl - > BaCl2 + H2

    Zn + H2SO4 - > BaSO4 + H2

    2Li + 2HCl - > 2LiCl + H2

    Li2O + 2HCl - > 2LiCl + H2O

    3 CaO + 2 H3PO4 - > Ca3 (PO4) 2 + 3H2O

    MgO + 2HNO3 - > Mg (NO3) 2 + H2O

    Fe2O3 + 3H2SO4 - > Fe2 (SO4) 3 + 3H2O