Cr-CrCL3-Cr (OH) 3-Cr2O3-Cr2 (SO4) 3-K2Cr2O7

+3
Ответы (1)
  1. 5 августа, 12:35
    0
    1) 2Cr + 3CaCl2 = 2CrCl3 + 3Ca

    2) CrCl3 + 3NaOH = Cr (OH) 3↓ + 3NaCl

    3) 2Cr (OH) 3 = Cr2O3 + 3H2O

    4) Cr2O3 + 3K2S2O7 = Cr2 (SO4) 3 + 3K2 (SO4) 3

    5) Cr2 (SO4) 3 + 3Br2 + 16KOH = K2Cr2O7 + 3K2SO4 + 6KBr + 8H2O