Cr->Cr2O3->Cr->CrCl3->Cr2 (So4) 3->CR (OH) 3->Cr2O3->CR (NO3) 3->CR (OH) 3->NaCrO2

+3
Ответы (1)
  1. 26 ноября, 11:47
    0
    4Cr + 3O2 = 2Cr2O3

    Cr2O3+2Al=2Cr+Al2O3

    2Cr+6HCl=2CrCl3+3H2

    Cr2 (SO4) 3 + HCL = CrCL3 + H2SO4

    Cr2 (SO4) 3 + 6KOH = 2Cr (OH) 3 + 3K2SO4

    2Cr (OH) 3=Cr2O3+3H2O

    Cr2O3 + 6HNO3 = 2Cr (NO3) 3 + 3H2O

    Cr (NO3) 3 + 3NH4OH = Cr (OH) 3 + 3NH4NO3

    2Cr (OH) 3 + Na2O = 2NaCrO2+3H2O